אזרחות פעילה

תמונה לפוסט אזרחות פעילההמצב בחברה בישראל, המאופיין בריבוי תרבויות, במחלוקות ערכיות עמוקות ובקונפליקט לאומי ממושך – מחייב אותנו מורי הניו מדיה – עיתונות דיגיטלית, ללמד מהי מדינה דמוקרטית, מהם ערכי הדמוקרטיה, זכויות הפרט וחובותיו; לבסס את הבנת התלמידים על מקומו המרכזי של חופש הביטוי במשטר הדמוקרטי, מחד ואת ההבחנות בינו לבין הסתה וביטויים גזעניים מאידך. חשיבות העיסוק החינוכי בסוגיות אלו נובעת לא רק בשל מקרי הקיצון העולים לסדר היום החברתי, ומחובתנו כמורים לתקשורת, ללמד את התלמידים שזכותם לעמוד על זכויותיהם כאזרחים ולחנך אותם להיות אקטיביסטים, להאמין ביכולתם לעלות נושאים לסדר היום הציבורי ולפעול למען חברה שוויונית וצודקת.

דילמות ושאלות הקשורות לחופש ביטוי הם חלק מההוויה היום-יומית של בני נוער, לאור פעילותם הרבה ברשתות החברתיות. אנו כמורי ניו מדיה מחויבים להעמיק את הידע וההבנה של התלמידים בשימוש בכלי המדיה הדיגיטלית השונים, ליצור תכנים ושיח חברתי ותרבותי בין בני הנוער בארץ.

תלמידי מגמות התקשורת, הלומדים בבתי-ספר תיכוניים מכל רחבי הארץ משקפים את הנוער בישראל: מרכז, פריפריה, דתיים, חילוניים, ערבים, בדואים, דרוזים, נוצרים, יהודים, קיבוצים, ערים, ועוד.

כולם זוכים לבמה ליצירת דיאלוג דמוקרטי פתוח, באתר אקטיביזם חברתי – פורטל הניו מדיה של מגמות התקשורת. חשוב להזמין את התלמידים להיכנס לאתר לפחות פעם בשבוע במהלך השיעור לקרוא כתבות של בתי ספר אחרים ולהגיב אליהם. מטרתנו היא להוציא את הנוער ממציאות פסיבית של צרכני תקשורת ביקורתיים ככל שיהיו למציאות שאותה יפעלו לשנות ולעצב בדמותם ועל פי תפיסותיהם הערכיות והתרבותיות מונעים בדחף של אקטיביזם חברתי, תוך גילוי שיח סובלני ומכיל כיבוד דעתו של האחר והשונה ושמירה על החוקים והעקרונות במשטר הדמוקרטי.

 

ברצוני לשתף אתכם בקישורים והפניות לאתרים וספרי לימוד העוסקים בזכויות האזרח ותכנים המתאימים לנושאי הלימוד לתלמידי הניו מדיה ותקשורת בכלל. באופן כללי, אני ממליצה מאד לעבוד בשיתוף פעולה עם רכזי ומורי האזרחות בבתי הספר, בהם אתם מלמדים ולכתוב יחד איתם יחידת לימוד בנושא.

  1. תמיד אזרחות – אתר מט"ח לאזרחות

 

  1. מעורבות אזרחית ופיקוח על השילטון – סרטונים לימודיים

 

  1. האגודה לזכויות האזרח מחלקת החינוך: הסדנא – מרחב חינוכי לדמוקרטיה וזכויות אדם

 

  1. משאל רחוב – מה הם זכויות האדם סרט על הרקע לזכויות האדם

 

  1. אמנסטי אינטרנשיונאל – ישראל

 

  1. הטלוויזיה החברתית – ארגון לשינוי חברתי (מלכ"ר) הפועל כגוף תקשורת אזרחי – עצמאי לקידום סדר יום חברתי בישראל

 

  1. קישור לספר לימוד "להיות אזרחים בישראל" – מדינה יהודית ודמוקרטית, הוצאת כותר

 

  1. מגש הכסף: סרט דוקומנטרי בן 3 פרקים, דורון צברי

 

  1. ספר לימוד לכיתות ט': ערכים ואזרחים, אזרחות בלמידה פעילה לחטיבת הביניים, מכןו ון ליר, 2011.

ספר מומלץ ביותר (ניתן להשאיל בסיפריות בתי הספר) מלא בהצעות מצוינות לפעילויות שניתן לעשות להן אדפטציה לניו מדיה – עיתונות דיגיטלית.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s